Gyásztanácsadás/gyászkísérés halálesetet követően

Jelen világunkban nagyon sok ember előszeretettel ad másoknak tanácsot mindennapi helyzetekben, vélt vagy valós problémák esetén, s ez arra utal, hogy az ember alapvetően jó és segítőkész embertársaival szemben. Azonban nem mindegy, hogy mikor kinek milyen tanácsot adunk és az sem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük?

Különösen érzékeny téma a gyászra vonatkozó tanácsadás, mivel manapság e téren jelentős hiányérzetben szenvedünk, mint tudásbéli, mint pedig viselkedésbeni tekintetben, és ez még csak nem is feltétlenül saját hibánkból ered.

Modern, száguldó világunkban több generáció nőtt már fel úgy, hogy a halál/haldoklás/gyász téma kiszorult a hétköznapokból, a vele kapcsolatos rítusok, szokások elhaltak, a jelenség bekerült bizonyos intézményekbe (kórház, idősotthon) s ez vált „normális viszonyulássá.” Rohanó életünkben nincs ma sem helye, sem ideje e témának, azonban sajnos ezzel paradox módon mégis csak „öngólt rúgtunk magunknak”, mert az ember nem pusztán test, hanem lelke is van, ami a „külső talmi kép ellenére” pontosan érzi-átérzi a szomorúságot, fájdalmat, veszteséget, s bár fizikai testben próbálja mindennapi feladatait ugyanúgy teljesíteni, lelke esetleg megbetegszik.

Mindannyian ismerünk embereket, akik szeretett hozzátartozójuk elvesztésével lelkileg megrekednek, megmerevednek, esetleg lezárnak, vagy akár súlyosabb formákat – depresszió, pánikbetegség – ölt „lelkük üzenete.”

Dédanyáink, nagyanyáink korában az emberek még tudták, hogy mit és hogyan tegyenek annak érdekében, hogy családtagjaikat, barátaikat, szomszédaikat és ismerőseiket a hasonló nehéz élethelyzetekben támogatni, segíteni tudják. Mint az élet más területein, itt is megvoltak a rítusok, szokások, amik biztonságot, erőt tudtak adni az adott közösségnek, amely ebből fakadóan képes volt megtartani bajban lévő tagját/tagjait. Ma ez sajnos nincs meg, s bár számtalan kiváló pszichológus és mentálhigiénés szakember létezik a világban, igazából nem alakult ki egy új „igazán hatékony, univerzálisan mindenkire érvényes és hatásos megoldási mód.”

Ámbár a mai ember „azonnali, gyors, instant megoldásokat” szeretne kapni fellépő problémáira, sajnos vagy szerencsére, tudomásul kell vennünk, hogy mivel minden ember egyedi, így aztán nyilvánvalóan gyásza is egyedi, ami pedig azt hozza magával, hogy nem lehet egy sablon megoldást ajánlani.

Jó, ha tudatában vagyunk, hogy a gyász egy folyamat, ami általában nem 1-2 hétig tart, időnként hullámzó is tud lenni, de ha tudatosan beleállunk a Sors által számunkra kialakított helyzetbe, sokat fejlődhetünk általa, elnyerhetjük az áhított megbékélést és végső soron jobb emberré is válhatunk.

Az általam kínált egyéni konzultáció egyfajta holisztikus szemlélettel átitatva ezt tartja szigorúan fókuszban, tiszteletben tartva az emberi méltóságot.

Formái lehetnek:
  • személyes találkozás,
  • telefonos konzultáció
  • online felület