A gyász a pszichológia tudománya szerint tárgyvesztéses állapot, ami a veszteség által kiváltott természetes, érzelmi reakció.
Mindannyian jól ismerjük, sokféle formát ölthet. Már egészen kicsi gyermekkorunktól kezdve megjelenik életünkben, hiszen teljesen hétköznapi dolgok is okozhatnak bennünk ilyen érzéseket (pl. kedvenc játékaink, ruháink, kisállataink elvesztése, ovis/ iskolai ballagás, stb.).
Az élet egy későbbi szakaszában alakulhatnak úgy a dolgok, hogy egy házasság lezárása válik szükségszerűvé akár, amikor azt kell megéljük, hogy el kell válnunk egymástól. Függetlenül attól, hogy mennyi ideig tartott az adott kapcsolat, ez szintén egy nagyon bonyolult, érzelmileg terhelt helyzet számunkra, s értelemszerűen magában foglalja vagy így, vagy úgy a későbbi gyászérzet felszínre bukkanását is. Láthatjuk, hogy aki emberként éli életét, nem tudja elkerülni azt, hogy élete során ne kerüljön a gyásszal kapcsolatba, ezért lényegét tekintve talán azt lehet mondani, hogy a veszteség/gyász egy olyan életlecke mindannyiunk számára, ami mindenki hátizsákjában ott lapul, mindenkinek van vele dolga élete során többször is.

A modern kor embere a halált egyfajta „büntetésnek” (Isten büntetése) és igazságtalanságnak érzi, az orvostudomány pedig kudarcnak, noha tekinthetünk erre akár oly módon is, hogy az élet valahol, valamilyen értelemben egyfajta ciklikus mintát követ az újrakezkezdés – kibontakozás – elválás/elengedés vonatkozásában. A mi dolgunk ebben az, hogy egyrészt felismerjük/tudatosítsuk mindezt, illetve megtanuljuk egyszerűen, természetesen kezelni az ilyen helyzeteket. Ez néha nehéznek tűnik, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy kérhetünk segítséget, támogathatjuk egymást, mert amikor gyászban vagyunk, gyengének, kevésnek, kiszolgáltatottnak érezzük magunkat, s szeretnénk erőt, több erőt ahhoz, hogy túléljük. A gyász egy folyamat, mégpedig egyéni. Nem húzható rá egy mindenki számára megfelelő sablon, nem tüntethető el egy tabletta bevételével percek alatt, s egyikőnk számára sem elkerülhető.
Ha képesek vagyunk úgy szemlélni életünket, hogy az nem csupán „egy véletlenszerű esemény”, s a gyász életünk szükségszerű velejárója, akkor nyitottá válhatunk bizonyos dolgokra, s ilyen irányú érzelmeink megélése által sokat tanulhatunk, fejlődhetünk. Nagy utat tehetünk meg, melynek során idővel rájövünk, hogy az egyetlen gyógyító út számunkra magán a fájdalom megélésén keresztül vezet. Természetesen ez a fájdalom néha észveszejtőnek, kibírhatatlannak tűnhet, és mai világunkban nem igazán „megengedhető” megélése. Mindazonáltal fontos tudatosítani magunkban, hogy személyes erőnk a nehéz helyzetekben is lelkünk mélyén szunnyad, s belülről képes támogatni bennünket, s mivel bizonyos értelemben mindnyájan összetartozunk, csodálatos működésének köszönhetően, mások is adhatnak nekünk erőt, még ha eleinte csupán „apró cseppekben” is.

„Ha téged erősnek látlak, felfedezem azt az erőt, amely bennem van. Azt, amit rólad hiszek, a végén nekem is el kell hinnem magamról. Ha hiszem, hogy nem vagy áldozat, az segít nekem abban, hogy én se legyek az. A kegyelem az, ami lehetővé teszi e jóság tovaterjedését, hatását egyre több emberben. Ha másokban hiszünk, rátalálunk arra a hitre, amellyel önmagunkban is hihetünk.”

Elisabeth Kübler-Ross

"Hiszen mindig is így volt ez:

a szeretet nem ismeri fel önnön mélységét, míg az elválás órája el nem következik.”

A Próféta

"Szabad akkor leszel valóban,

ha napjaid nem gond nélkül valók, sem éjszakáid nem szükség és bánat nélküliek, ha mindezek befonják életedet, és te mégis, mezítelenül és kötelékek nélkül fölébük emelkedel!”

A Próféta

A weboldalon található tartalom és szolgáltatás nem tévesztendő össze egészségügyi szolgáltatással vagy annak reklámozásával.
Kijelentem, hogy nem végzek sem orvosi-, pszichoterápiás-, pszichiátriai gyógyító tevékenységet sem pedig egyéb természetgyógyászati eljárást nem folytatok!