Mentálhigiénés hospice/palliatív gondozás

Életvégi kérdésekről való beszélgetés, életút áttekintés igény szerint: filozófia, vallás, spiritualitás, autentikus történetek, népmesék bevonása.

Ez a gondozás egy sajátos lelki gondozást jelent azon egyének és/vagy családjaik számára, akik súlyos – „halálos” – betegségben szenvednek, s ezzel élnek a mindennapokban.

Amikor az orvos valakivel egy olyan betegség diagnózisát tudatja, amiről az a közvélekedés, hogy az „halálos”, az emberek általában sokkolódnak. Ez a sokk elsősorban nyilván érzelmi/lelki sokkot jelent és nem csak az érintett személyre vonatkozik, hanem családtagjaira, rokonaira is. Gyakori, hogy a döbbenet után a család egy „sajátos hangulatba” kerül, mert senki nem tudja, hogy ezzel az információval igazából mit is kezdjen, és megkezdődik egy olyan „játék”, melyben mindenki „kímélni akarja a másikat”…s inkább kerülik a témát.

Látszólag valóban úgy tűnik, hogy ez a „könnyebb út”, azonban jó, ha tudjuk, hogy az ember ilyenkor (az érintett) sokkal szenzitívebbé (érzékenyebbé) válik önmagára is és környezetére is, s igazából mindenki számára sokkal inkább volna nyereség az őszinte, igaz szó, ami általában természetes és végtelenül egyszerű.

A probléma ott kezdődik, hogy modern kultúránk nem tanított meg bennünket erre, s ez az oka a mélységes tanácstalanságnak, zavarodottságnak, bizonytalanságnak.

Agyonbonyolított, elgépiesedett világunkban eltávolodtunk a természetes, egyszerű dolgoktól, s azt hisszük, hogy a TUDOMÁNY mindenre azonnal megoldást tud adni. Szép, jó és hasznos dolog a tudomány, de soha nem szabad elfelejtenünk, hogy nem mindenható, s ez különösen igaz az életvégi jelenségek terén.

Az általam kínált lelki gondozás/kísérés célja, hogy a beteg ember és családtagjai őszinte, megtartó, biztonságos érzelmi közegben élhessék meg a hátralévő időt együtt.

Formái lehetnek:

  • személyes találkozás,
  • telefonos konzultáció
  • online felület